powerplay.com.pl

Blog tematyczny o grach, informatyce, komputerach, technologii i nauce

Nauka

Czy trudno jest zdać maturę z matematyki?

Czy trudno jest zdać maturę z matematyki?

Egzamin maturalny z matematyki to dla wielu maturzystów senny koszmar na jawie – zwłaszcza jeśli przez całą swoją edukację borykali się z trudnościami na tym przedmiocie. Czy jednak faktycznie trudno jest zdać maturę z matematyki?

Matura z matematyki: czy jest tak trudna, jak może się wydawać?

Obowiązkowa matura z matematyki na poziomie podstawowym została przywrócona w 2011 r.; tym samym od tego czasu maturzyści, którym zależy na uzyskaniu świadectwa dojrzałości, muszą nie tylko podejść do podstawowej matury z matematyki, ale też zdobyć co najmniej 30 proc. punktów, by zdać egzamin

Czy to trudne zadanie, zwłaszcza dla osób, które nie wiążą swojej przyszłości z kierunkami ścisłymi i które zawsze miały problemy z rozwiązaniem zadań matematycznych? Niekoniecznie – kluczem jest z pewnością opracowanie własnego systemu nauki, z uwzględnieniem swoich słabych stron. Przede wszystkim zaś, maturzysta powinien postawić na regularne powtórki (podobnie zresztą jak w przypadku każdego przedmiotu, który będzie zdawać na maturze). 

Na samym początku warto opracować plan powtórek, czyli wylistować zagadnienia, które należy przestudiować dokładniej. Można w tym celu posiłkować się podręcznikami dla uczniów szkół średnich oraz informacjami zawartymi na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. CKE publikuje co roku informatory maturalne, w których wskazuje aktualny zakres wiedzy, którą muszą przyswoić uczniowie podchodzący do egzaminu maturalnego. Plan powtórek, opracowany na tej podstawie, powinien być jednak realistyczny; maturzysta nie może zakładać, że powtórzy cały wymagany materiał w miesiąc lub dwa. Ważne, by w każdym tygodniu uczeń powtarzał inne zagadnienia, a przede wszystkim – by pamiętał o systematyczności i regularnej pracy. 

Rozwiązywanie arkuszy maturalnych kluczem do sukcesu

Ogromną pomocą w przygotowaniach do matury z matematyki będą z pewnością arkusze maturalne z poprzednich lat. Wielu nauczycieli rozwiązuje je zresztą razem z uczniami; dzięki temu maturzyści mogą zapoznać się z konstrukcją egzaminu i oswoić się z przykładowymi zadaniami. Warto pamiętać, że egzaminy maturalne (z każdego przedmiotu) są oparte na pewnych schematach; maturzyści zawsze mogą spodziewać się określonych grup zadań, w których należy dokonać określonych czynności (czasem jest to jedynie zakreślenie odpowiedzi, czasem – rozpisanie, krok po kroku, rozwiązania zadania). Rozwiązywanie arkuszy maturalnych ćwiczy zatem w maturzystach umiejętność dopasowywania odpowiedzi do klucza, według którego później komisja sprawdza egzamin.

Jeśli w danej szkole nauczyciel nie rozwiązuje arkuszy razem z uczniami, maturzysta może samodzielnie znaleźć szczegółowo opracowane rozwiązania na kanałach edukacyjnych w internecie. Dobrym pomysłem jest też wspólna nauka z koleżanką lub kolegą z klasy.

Matura z matematyki – dowiedz się więcej

Matura z matematyki na poziomie podstawowym: podsumowanie

Maturzyści, którzy obawiają się obowiązkowej matury z matematyki, muszą pamiętać, że uzyskanie 30 proc. punktów nie jest trudne. Próg został skonstruowany w taki sposób, by każdy uczeń, który nabył chociaż podstawową wiedzę z tego przedmiotu, był w stanie zdać egzamin maturalny. Podstawą jest zatem dobrze ułożony plan, systematyczność w nauce i rozwiązywanie arkuszy maturalnych. Na lekcjach maturzyści powinni natomiast zgłaszać swoim nauczycielom matematyki problemy ze zrozumieniem określonego zagadnienia, tak, by uniknąć ewentualnych zaległości.  

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze

Grupa pasjonatów technologicznych oraz gier komputerowych. W naszych artykułach dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem ze świata informatyki oraz rozrywki cyfrowej.