Jak dbać o konsolę – dobre rady PowerPlay 0

Witamy w nowym roku, który już od samego początku zapowiada się niesamowicie dobrze dla graczy, a to za sprawą chociażby styczniowej premiery Resident Evil 7, idealnego prezentu na dzień zakochanych w lutym w postaci For Honor czy marcowego hitu jakim niewątpliwie jest Mass Effect Andromeda.

Nowy rok, to dla wielu osób nowy start, wyznaczanie sobie postanowień i celów, które będziemy starać się realizować przez kolejne 12 miesięcy. Jeżeli jednym z waszych postanowień jest lepsze dbanie o swój sprzęt i porządki, to nie jesteście sami, dlatego zapraszamy do zapoznania się z krótkim artykułem na temat odpowiedniego dbania o swoje konsole, bowiem nie ma chyba nic gorszego dla gracza niż awaria sprzętu w czasie, kiedy zbliża się długo oczekiwana przez nas premiera gry.

Nowe konsole PS4 czy Xbox One, szczególnie modele „odchudzone” charakteryzują się mniejszym poborem mocy i nieco lepszą wydajnością pracy, co nie oznacza jednak, że tak jak swoje premierowe pierwowzory nie mogą się nagrzać czy nawet przegrzać. Mniejsze gabaryty konsoli to mniej przestrzeni do prawidłowej cyrkulacji powietrza, jednak dbając o porządek i regularnie czyszcząc sprzęt możemy zdecydowanie przedłużyć jego żywotność i zagwarantować sobie spokojny sen.

Jednym z największych wrogów sprzętu elektronicznego, zwłaszcza takiego, który posiada wbudowany wentylator jest oczywiście kurz. Wszędobylski i osadzający się na wszystkim kurz, który, jeśli nie zostanie odpowiednio oczyszczony może w dalszej perspektywie czasu przyczynić się do blokowania portów i przestrzeni w konsoli, uniemożliwiając swobodny przepływ powietrza.

zaniedbana konsola

Walka z kurzem może przypominać nieco walkę z wiatrakami, szczególnie gdy w domu są również zwierzęta z sierścią, bowiem na drugi dzień po porządkach znów na meblach i konsoli widoczna będzie lekka warstwa kurzu. Warto jednak podjąć rękawicę i przynajmniej raz w tygodniu przetrzeć wilgotną ściereczką do kurzu zarówno samą konsolę, jak i jej otoczenie. Dobrą praktyką jest również przeczyścić przynajmniej raz w miesiącu konsolę sprężonym powietrzem, co pozwoli nam wydmuchać z jej wnętrza zalegający kurz bez konieczności jej rozkręcania. Wystarczy lekko przeczyścić konsolę w miejscu portów USB, czytnika Blu-Ray, oraz otwory wentylacyjne by wydłużyć okres działania konsoli.

Dla nieco bardziej przezornych dobrym rozwiązaniem mogą okazać się specjalne pokrowce, którymi można przykryć PS4 czy Xboxa po skończonej grze. Takie szyte na miarę osłony można z łatwością znaleźć w sieci lub skorzystać ze zwykłej ściereczki, która zakryje konsolę. Pośród różnorodnych wynalazków dedykowanych do ochrony konsoli znajdziemy także plastikowe osłony na porty USB czy wloty powietrza, jednak dłuższa zabawa z takimi blokadami może skutkować znacznym nagrzaniem się sprzętu, gdyż zaburzona wówczas zostaje cyrkulacja powietrza. Zalecamy więc ostrożne korzystanie z tego typu rozwiązań. Nawet sam „rytuał” wyłączania konsoli może mieć wpływ na jej sprawne działanie. Jeżeli na grze spędzamy długie godziny i sprzęt widocznie się nagrzał, warto przed jego wyłączeniem lub uśpieniem odczekać kilka dodatkowych minut, nim procesor się lekko ochłodzi.

nintendo wii

Wybierając miejsce dla swojej konsoli należy zagwarantować jej odpowiednią ilość wolnej przestrzeni zarówno po bokach, z tyły jak i nad nią by nie blokować i zakłócać pracy wentylatora. Wpychanie konsoli w szparę w meblach zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem! Nie warto również stawiać niczego na samej konsoli, bowiem mimo że wydmuch powietrza odbywa się z tyłu, to często nagrzewa się również jej górna pokrywa, konsekwencją czego mogą być odciśnięte i trudne do wyczyszczenia ślady.

Kiedy okres gwarancyjny naszej konsoli dobiegnie końca, nie możemy liczyć na darmową naprawę sprzętu, a jeżeli przez cały okres gwarancji nieszczególnie dbaliśmy o konsolę, to usterki mogą być nie tylko poważne ale i kosztowne do usunięcia. Dlatego właśnie zalecamy by raz na jakiś czas oddać swoją konsolę na przegląd do autoryzowanego serwisu. Jeżeli nie znamy się na elektronice i nie posiadamy odpowiednich narzędzi to lepiej samemu nie grzebać w jej podzespołach, bowiem możemy narobić w ten sposób więcej szkód niż pożytku. Sklep PowerPlay współpracuje w tej dziedzinie z serwisem NEXT GEN, który zajmuje się profesjonalnymi naprawami i konserwacją konsol już od ponad 20 lat. Gruntowny przegląd konsoli, wyczyszczenie podzespołów, wymiana pasty termo-przewodzącej i pełna diagnostyka sprzętu to gwarancja, że nasza konsola będzie nam służyła bez problemów przez wiele długich lat, nawet po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Więcej informacji o zaprzyjaźnionym serwisie i usługach przez niego świadczonych znajdziecie tutaj: http://powerplay.com.pl/serwis-konsol.

serwis konsoliSerwisowanie konsoli

Dbać powinniśmy jednak nie tylko o swoje konsole stacjonarne, bowiem konsolki przenośne może spotkać taki sam los co ich pełnowymiarowych krewniaków. Poza regularnym czyszczeniem swojej konsoli zdecydowanie warto zabezpieczyć także jej główny element, czyli ekran. Nikt chyba nie lubi grać na porysowanym czy pękniętym wyświetlaczu, dlatego folia na ekran 3ds czy PS Vita to jedna z podstawowych form ochrony konsoli za niewygórowaną cenę. Jeżeli konsola przenoszona jest w plecaku czy torbie, gdzie przetrzymujemy również inne przedmioty warto pokusić się o odpowiedni do niej pokrowiec, który uchroni ją przez obijaniem czy uciskiem. W ofercie PowerPlay znajdziesz pokrowce i etui na konsole przenośne Sony oraz Nintendo, w tym „pokrowiec New 3DS XL”.

Pokrowiec Nintendo 3DS

Dodatkowo nie zaszkodzi dbać również o pada do konsoli, który zdecydowanie narażony jest na wysoki stopień eksploatacji czy usterki mechaniczne. Dla ochrony analogów zalecamy stosować specjalne nakładki, które nie tylko zapobiegają zdzieraniu się materiału ale i poprawiają chwyt kciuka. Do ładowania padów zaleca się stosować autoryzowane kable USB lub dedykowane ładowarki dostosowane do tego zadania. Podobnie jak konsolę, tak i pada warto raz na jakiś czas oczyścić z kurzu i wydmuchać z niego zalegające nieczystości, zwłaszcza w obrębie spustów czy otwartych portów. Pada można również oddać na przegląd do serwisu razem z konsolą i podczas jednej wizyty doprowadzić cały sprzęt do odpowiedniego stanu.

 

Pamiętajcie – zadbana konsola to sprawna konsola!

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
2015 © powerplay.com.pl - Wszelkie Prawa Zastrzeżone  Mapa Strony
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium