Mass Effect Andromeda – Recenzja PowerPlay 0

23 marca polską premierę miała czwarta odsłona popularnej serii gier RPG osadzonej w uniwersum Sci-Fi – Mass Effect Andromeda. Ostatnia część trylogii Mass Effect z Komandorem Schepardem w roli głównej miała miejsce 8 marca 2012 roku, dlatego od pierwszych zapowiedzi Andromedy oczekiwania fanów ustawione były na bardzo wysokim poziomie.

Za produkcję odpowiedzialne jest kanadyjskie studio BioWare Montreal, twórcy takich tytułów jak Baldur's Gate, Newerwinter Nights, Dragon Age czy Star Wars: Knights of the Old Republic. Są to gry, które stanowią pewien kanon w rozwoju sceny RPG na konsolach i komputerach, dlatego można było się spodziewać kolejnego hitu na miarę gry roku. Jak to jednak bywa z wielkimi oczekiwaniami, nieraz stanowią one kryterium zaburzające nieco obraz gry jako całości i taką sytuację możemy obserwować w przypadku Mass Effect Andromeda.

Mass Effect Andromeda

 

Ze względu na kilka dni przerwy między premierą w Stanach Zjednoczonych i Europie, a także możliwości rozegrania kilku godzin fabuły gry przed premierą, internet zalała istna fala krytyki skierowana pod adresem najnowszej części tak uwielbianego na świecie uniwersum. Gracze wytykali kanadyjskim deweloperom braki w animacjach postaci, złe zgrania dialogów z ustami postaci, sztuczne kwestie dialogowe czy niestabilność gry przeplataną różnorodnymi, czasem przezabawnymi bugami i glitchami. Dla wielu fanów czekających na premierę Andromedy, te doniesienia były jak kubeł zimnej wody, bo chyba nikomu nie chciało się wierzyć, że można zepsuć taki tytuł!

Czy Mass Effect Andromeda to w takim razie zła gra? Absolutnie NIE! Nie jest to dzieło wybitne, o którym chciałoby się śpiewać pieśni, ale i nie jest to gra, którą najchętniej zakopalibyśmy na środku pustyni. Mass Effect Andromeda to naszym zdaniem gra dobra, choć nie wolna od problemów.

Tak, trzeba przyznać, że niektóre zarzuty pojawiające się w sieci niosą ze sobą wiele prawdy. Animacje postaci, przeciwników i członków drużyny nieraz zawodzą nasze oczekiwania, dialogi postaci mogą uchodzić w niektórych scenach za dosyć sztywne, jednak to co czwarta część Mass Effecta robi dobrze, naszym zdaniem pozwala jej na miano dobrej, a miejscami nawet bardzo dobrej produkcji.

 

Fabuła

W nowej odsłonie serii, Mass Effect Andromeda zabiera nas do nowej odległej i niezbadanej galaktyki. Swoją podróż rozpoczynamy w roku 2176 czyli na siedem lat przed pierwszym kontaktem ze Żniwiarzami znanymi z trylogii ME. Podróż do Andromedy trwa jednak ponad 600 lat, przez które wysłannicy rasy ludzkiej, Turian, Asari, Krogan i Salarian podróżują zahibernowani na olbrzymich statkach kosmicznych zwanymi Arkami. Wysłannicy i wolontariusze wyruszający z Drogi Mlecznej tworzą tzw. „Inicjatywę Andromeda”, której zadaniem jest zbadanie nowej galaktyki i znalezienie zdolnej do zasiedlenia i życia planety. Każda arka wiezie ze sobą oddział elitarnych żołnierzy, pionierów, którzy zobowiązani są do badania odległych planet i zakładania na nich placówek rozwojowych, jak i kontakty z nowo napotkanymi rasami obcych.

Mass Effect Andromeda

 

Głównymi bohaterami nowej odsłony gry są ludzkie bliźnięta Sarah i Scott Ryder, dzieci pioniera należącego do legendarnego już programu N7. Pierwsze godziny Andromedy otwierają przed nami wydarzenia, przez które to na nas pada obowiązek zostania ludzkim pionierem i wraz ze swoimi towarzyszami poszukiwania zdolnej do zamieszkania planety. Sytuacja jest napięta, bowiem od naszych poszukiwań zależą losy tysięcy pozostających w hibernacji istnień, które ze względu na słabe warunki życiowe Andromedy muszą czekać na swoją kolej do wybudzenia. Niesie to ze sobą naturalnie problemy polityczne i społeczne, od których Mass Effect nigdy nie stronił.

Zła sytuacja w Andromedzie powodowana jest początkowo przez dziwną plagę unoszącą się w przestrzeni i na odwiedzanych przez nas planetach. Z czasem spotykamy także głównego antagonistę odkrywanej galaktyki, rasę zwaną Kettami, nowych sojuszników Angarów oraz tajemniczą rasę maszyn Porzuconych, których ruiny rozsiane na różnych planetach stanowią tajemnicę, którą musimy rozwikłać.

W zmaganiach na różnych planetach, które przyjdzie nam odwiedzić w czasie gry, towarzyszyć będą nam zwerbowani do drużyny pionierów pomocnicy: dwoje przedstawicieli racy ludzkiej, badaczka technologii Porzuconych Asari, Turianka, bezwzględny Kroganin oraz żołnierz nowo odkrytej rasy Angarów.

Mass Effect Andromeda

 

Walka i eksploracja

Te dwa aspekty, to zdecydowanie najmocniejsze strony Mass Effect Andromedy. Walka jest dynamiczna i może zostać rozegrana na wiele różnych sposobów. Walka na dystans i korzystanie z inteligentnego systemu osłon sprawia, że wiele potyczek przyprawi nas o szybsze bicie serca, a możliwość kombinacji mocy bojowych, technologicznych i biotycznych będą siały spustoszenie na polu walki. Kombinezon Rydera wyposażony jest również w niewielki jet-pack, dzięki któremu wzbijemy się w powietrze i zawiśniemy nad przeciwnikiem, zsyłając na niego grad kul z naszego karabinu. Dzięki niemu bardziej dynamiczne stają się także możliwości robienia uników czy błyskawicznego podejścia do przeciwnika. Wybór naszej postaci, jej płci czy specjalizacji nie ma wpływu na umiejętności bojowe i strzelnicze, bowiem możemy korzystać z każdej znalezionej lub stworzonej broni.

Do eksploracji planet początkowo będziemy używali naszego statku Tempest, z pokładu którego będziemy sterować międzyplanetarnymi podróżami, skanowali nowo odkryte planety oraz poszukiwaniu miejsca do wylądowania. Po osadzeniu statku na planecie, tą będziemy eksplorowali z pokładu naszego sześciokołowego, terenowego łazika - Nomada lub pieszo. Z powierzchni planet możemy wydobywać cenne surowce, które posłużą nam do rozbudowy swojego arsenału bojowego, usprawnień Nomada czy rozbudowy placówek planetarnych oraz ogromnej stacji Nexus, stanowiącej przystań dla podróżujących przez galaktykę Ark.

Mass Effect Andromeda

 

W stacjach badawczych możemy tworzyć i modyfikować bronie oraz pancerze, poznawać technologie obcych ras czy produkować specjalne ulepszenia poprawiające nasze statystyki. Również nasza początkowo wybrana klasa i specjalizacja nie stanowi najmniejszego ograniczenia, bowiem wraz z rozwojem postaci możemy korzystać zarówno z umiejętności drzewka bojowego, technologicznego jak i biotycznego, tworząc widowiskowe i bardzo skuteczne kombinacje łączące trzy siły.

Podobnie jak w 3 części Mass Effect, w Andromedzie dostępny jest również tryb online, bazujący na trybie hordy. Zadaniem naszej drużyny będzie przetrwanie kilku fal pojawiających się przeciwników, wykonując w ich trakcie różne dodatkowe misje, by bezpiecznie ewakuować się z mapy przed upływem czasu. Nic specjalnego, jednak tryb ten sprawdził się w ostatniej części trylogii, dlatego nie mogło go zabraknąć i teraz, choć żałujemy, że nie wymyślono w Andromedzie czegoś bardziej innowacyjnego.

Mass Effect Andromeda

 

Oprawa graficzna i dźwiękowa

Silnikiem napędzającym grę, jest stworzona przez studio DICE technologia Frostbite, dzięki czemu oprawa wizualna stoi na bardzo wysokim poziomie. Od planet pokrytych pustynnym piaskiem, po bujne w roślinność i dzikie stworzenia dżungle czy skute lodem oceany, efekty graficzne i pogodowe napełnią nasze oczy widokami, które na długo pozostaną w pamięci i z pewnością zasługują na pochwałę.

Muzykę do gry skomponował John Paesano i świetnie komponuje się ona zarówno z spokojną eksploracją, czy dynamicznymi starciami z przeciwnikami, przecinane mocnymi elektronicznymi brzmieniami.

 

Podsumowanie

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, Mass Effect Andromeda nie jest złą grą, nie jest też grą idealną, jednak uważamy, że zarówno fani serii, jak i nowi gracze, odkrywający uniwersum wykreowane przez BioWare znajdą tu wiele godzin doskonałej rozrywki, zarówno wykonując misje fabularne, czy setki dodatkowych misji pobocznych, eksplorując galaktykę Andromedy czy rzucając się w wir walki w trybie multiplayer.

Ważną informacją jest również zapowiedziany przez BioWare patch do gry, który ma za zadanie poprawić niektóre elementy rozgrywki oraz błędy graficzne, na które najbardziej narzekano. Zapowiedziano także rozbudowę trybu multiplayer, zatem gracze z pewnością mają na co czekać.

Ekipa PowerPlay z czystym sumieniem może polecić Mass Effect Andromeda wszystkim miłośnikom gier akcji, Sci-Fi i RPG. Gra dostępna jest w naszych sklepach stacjonarnych i internetowym na platformach Xbox One oraz PlayStation 4.

Mass Effect Andromeda  PS4Mass Effect Andromeda Xbox One

 

Komentarze do wpisu (0)

Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
2015 © powerplay.com.pl - Wszelkie Prawa Zastrzeżone  Mapa Strony
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium