PEGI – co to takiego? 0

Na każdym pudełku z grą, w lewym dolnym roku znajduje się prostokąt z umieszczoną wewnątrz cyfrą. Co on oznacza? Ilość leveli w grze? Możliwą liczę graczy mogących jednocześnie zasiąść do zabawy? Nic z tych rzeczy. To oznaczenie to PEGI (Pan-European Game Information), czyli system ratingu, który ma pomóc konsumentom, a przede wszystkim rodzicom, w wyborze właściwej dla swojego dziecka gry. Został wprowadzony w 2003 roku w trzydziestu europejskich krajach.

Rating danego produktu informuje klienta o tym, do jakiej grupy wiekowej jest on adresowany. Oznacza to, że przykładowo gra oznakowana PEGI 16 zawiera takie treści które będą odpowiednie dla użytkowników mających lat 16 i więcej.

Często rodzice mylnie zakładają, że nie chodzi tu o treści, ale o skale trudności danej gry. Niestety umiejętności nie zależą od wieku i mając np. 30 lat możemy mieć problem z przejściem danego tytułu, a nasz 14-letni kuzyn zrobi to z łatwością.

PEGI jest tylko sugestią, zatem dla sprzedawcy oznaczenia na pudełkach nie mają mocy prawnej. Sprzedaż gry oznaczonej czerwoną 18-stką osobie niepełnoletniej jest legalne i dlatego tym bardziej potrzebna jest czujna postawa opiekunów. Tak naprawdę tylko oni mogą ostatecznie zadecydować jakie treści trafiają do ich podopiecznych.

 

Co symbolizują poszczególne oznaczenia:

Znalezione obrazy dla zapytania PEGI 3

PEGI 3
Treść gier oznaczonych w ten sposób uznaje się za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w komicznym kontekście (zwykle podobna do prezentowanej w kreskówkach w rodzaju Królika Bugsa czy Toma i Jerry’ego). Dziecko nie powinno utożsamiać postaci pojawiających się na ekranie z postaciami rzeczywistymi. Powinny one być w całości wytworem fantazji. Gra nie powinna zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko. Nie powinny w niej występować wulgaryzmy.

Znalezione obrazy dla zapytania PEGI 7

PEGI 7
Gry, które w innym przypadku zostałyby zakwalifikowane do grupy 3, lecz zawierają dźwięki lub sceny potencjalnie przerażające najmłodszych odbiorców, mogą być uznane za odpowiednie dla tej grupy wiekowej.

Znalezione obrazy dla zapytania PEGI 12

PEGI 12
Gry wideo pokazujące przemoc o nieco bardziej realistycznym charakterze, skierowaną przeciw postaciom fantastycznym i/lub nierealistyczną przemoc wobec postaci o ludzkim lub rozpoznawalnych zwierząt, ponadto w tej kategorii wiekowej dopuszczalna jest nieco bardziej dosłowna nagość. Ewentualne wulgaryzmy muszą mieć łagodny charakter i nie mogą zawierać odwołań do seksu.

Znalezione obrazy dla zapytania PEGI 16

PEGI 16
Ten symbol jest nadawany, jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wyglądają tak jak w rzeczywistości. Młodzież w tym wieku powinna również być odporna na brutalniejsze wulgaryzmy, sceny pokazujące używanie tytoniu lub narkotyków oraz sceny popełniania przestępstw.

Znalezione obrazy dla zapytania PEGI 18

PEGI 18
Za gry dla dorosłych uznaje się gry przedstawiające daleko posuniętą przemoc i/lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.

 

Z tyłu opakowań znajdują się dodatkowe oznaczenia:

Plik:PEGI Wulgaryzmy.png

Wulgarny język
W grze jest używany wulgarny język

Znalezione obrazy dla zapytania PEGI dyskryminacja

Dyskryminacja
Gra pokazuje przypadki dyskryminacji lub zawiera materiały, które mogą do niej zachęcać.

Znalezione obrazy dla zapytania PEGI narkotyki

Narkotyki
W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków.

Znalezione obrazy dla zapytania PEGI strach

Strach
Gra może przestraszyć młodsze dzieci.

Znalezione obrazy dla zapytania PEGI hazard

Hazard
Gry, które zachęcają do uprawiania hazardu lub go uczą.

Znalezione obrazy dla zapytania PEGI sex

Seks
W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.

Znalezione obrazy dla zapytania pegi violence

Przemoc
Gra zawiera elementy przemocy.

Znalezione obrazy dla zapytania pegi online

Online
gra może grać online 

Komentarze do wpisu (0)

2015 © powerplay.com.pl - Wszelkie Prawa Zastrzeżone  Mapa Strony
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium