Wpływ gier na rozwój mózgu 1

We współczesnym świecie gry komputerowe są uznawane za „wspomagacz” rozwoju i chodź dalej w niektórych kręgach są one uznawane za niepotrzebne i ogłupiające, świat nauki mówi inaczej, gry wspomagają rozwój, rozwijają inteligencje i koordynację ręka-oko, a nie mówiąc o spostrzegawczości, myśleniu przestrzennym i strategicznym. W obecnych czasach mały gracz ma umiejętność wykonywania kilku zadań jednocześnie, gdzie nie raz jego rodzice mają z tym problem, a nie wspomnę tu o starszych pokoleniach.

Gry platformowe, jak banalnie to brzmi. Taka rozrywka dla najmłodszych a jak rozwijająca, choćby niepozorna gra jak Rayman gdzie kierujemy postacią do przodu i do tyłu, w górę i w dół, musimy likwidować niezbyt wymagających przeciwników i przechodzić pozornie łatwe levele ale czy na pewno, dzięki właśnie takim prostym grom mózg najmłodszych graczy rozwija się i jest to potwierdzone przez instytut badawczy Max Planck Institute for Human Development. Zaobserwowali oni że już po 30 minutach grania zwiększyła się ilość szarej materii w mózgu, zwłaszcza w hipokampie, prawej korze przedczołowej i móżdżku, czyli rejonach odpowiedzialnych za przetwarzanie emocji, logiczne myślenie oraz koordynację ruchową.

U grających regularnie bardzo szybko rozwija się wyobraźnia i zdolność do nieszablonowego myślenia, dzieci grającę w gry są bardziej skore do kreatywnego myślenia niż ich rówieśnicy pozbawieni tej rozrywki, dowodzą temu badania prof. Linda Jackson z Michigan University na 500 przebadanych dwunastu latków.

Badania przeprowadzone przez prof. David Uttal z Northwestern University w Illinois, dowodzą że gry komputerowe a zwłaszcza tak zwane strzelanki pełne przemocy i zabijania, rozwijają zdolności do myślenia przestrzennego porównywalnie do zajęć dla studentów kierunków technicznych na przykład architektów.

Tak więc moi drodzy nie dajcie sobie wmówić że gry was ogłupiają i pozwólcie grać swoim dzieciom. Taka rozrywka w ponure dni i takie w które nie mamy nic innego do roboty jest wręcz wskazana i zalecana, zwłaszcza najmłodszym by ich rozwój był szybszy.  

Komentarze do wpisu (1)

23 czerwca 2017

Fakt! Nic dodać, nic ująć. Nie raz powtarzałem, że (mimo młodego wieku) grający w FPS (najczęściej Call of Duty Advanced Warfare), Junior nabywa zdolności logicznego myślenia, czy chociażby odróżniania "zła od dobra", co już wydaje mi się kamieniem milowym w dalszym rozwoju!

2015 © powerplay.com.pl - Wszelkie Prawa Zastrzeżone  Mapa Strony
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium