powerplay.com.pl

Blog tematyczny o grach, informatyce, komputerach, technologii i nauce

Gry

UX design na stronie internetowej – czym jest i dlaczego odgrywa ważną rolę?

UX design na stronie internetowej – czym jest i dlaczego odgrywa ważną rolę?

Chcesz mieć stronę internetową, która zaspokaja rzeczywiste potrzeby użytkowników oraz jest  przyjemna podczas korzystania, dzięki czemu chętniej na nią powracają? Koniecznie sprawdź więc, na czym polega UX design i jak bardzo wpływa na każdy etap interakcji osoby z serwisem – od pierwszego kontaktu aż po finalizację transakcji.

Czym jest User Experience?

UX (User Experience), czyli doświadczenie użytkownika, to ogólne wrażenia, jakie ma osoba w trakcie interakcji z produktem cyfrowym – stroną internetową bądź aplikacją. Dotyczy ono wszelkich aspektów tego kontaktu, takich jak użyteczność, wydajność, dostępność, poczucie satysfakcji, a nawet przyjemność doświadczana podczas korzystania z serwisu. Aktualnie na rynku nowych technologii panuje tak duża konkurencja, że dbałość o wysoki poziom UX nabiera wyjątkowej wagi. Intuicyjna w użyciu, estetycznie i komunikacyjnie spójna strona internetowa szybciej przyciągnie oraz zatrzyma potencjalnych klientów.

Definicja UX designu

UX design to skrót od user experience design. Polega on na optymalizacji produktu cyfrowego w taki sposób, by zapewniał jak najlepsze doświadczenia użytkownikowi. UX design bywa często mylnie utożsamiany z projektem interfejsu. Tymczasem koncentruje się on nie tylko na estetyce, lecz także wielu innych aspektach, choćby na zapewnieniu w pełni intuicyjnej obsługi. Przed udostępnieniem strony internetowej bądź aplikacji użytkownikom należy ją przetestować pod względem prostoty wykonywania zadań, reakcji emocjonalnych i wielu innych czynników wpływających na doświadczenie korzystających z niej osób.

UX design na stronie internetowej

Na co wpływa UX design strony internetowej?

User Experience design odgrywa istotną rolę zarówno z perspektywy użytkowników strony internetowej czy aplikacji, jak i rozwoju biznesu. Pozytywnie oddziałuje na różne kwestie, takie jak:

Prezentacja produktu

Poprzez odpowiednie zaprojektowanie interfejsu UX design sprawia, że strona internetowa i przedstawiona na niej oferta są automatycznie postrzegane jako bardziej wartościowe, a to zwiększa chęć zakupu, nawet za wyższą cenę.

  • Reputacja marki i lojalność klienta

Pozytywne doświadczenia użytkownika wynikające z dobrego UX designu budują lepszą reputację marki. Firmy dbające o User Experience odbiorcy mogą uważać za bardziej wiarygodne. Klienci są też wobec nich bardziej lojalni, skłonni do powrotu na ich stronę internetową oraz polecenia innym proponowanych produktów czy usług.

  • Personalizacja rozwiązań

UX design służy również personalizacji interfejsu strony internetowej, dokładnemu dopasowaniu go do charakteru marki. To z kolei przekłada się na wzrost wartości serwisu dla klienta oraz poczucie znalezienia rozwiązania adekwatnego do swoich potrzeb.

  • Konwersje i sprzedaż

Ostatecznie UX design nie pozostaje bez wpływu na konwersje i sprzedaż. Gwarantując prosty i przyjemny proces zakupowy oraz wyeksponowanie istotnych informacji, dobry UX jest w stanie znacząco zwiększyć firmowe przychody.

  • Minimalizacja kosztów obsługi klienta

Poprzez zapewnienie prostego w obsłudze interfejsu UX design zmniejsza potrzebę wsparcia klienta i związane z tym koszty obsługi. Użytkownicy, którzy mogą łatwo i samodzielnie znaleźć potrzebne informacje, rzadziej będą korzystali z pomocy.

Jeżeli zależy Ci na witrynie gwarantującej pozytywne doświadczenie klientom, możesz skontaktować się z projektującą nowoczesne strony internetowe w Lublinie agencją IBIF: https://www.ibif.pl/oferta/strony-internetowe. Jak widać, UX design oddziałuje na wiele aspektów działalności biznesowej, począwszy od satysfakcji użytkowników i efektywności korzystania ze strony internetowej, poprzez lojalność klientów i generowanie przychodów, aż po reputację marki oraz redukcję kosztów obsługi klienta. Firmy planujące budowę swojej strony internetowej powinny więc zainteresować się stworzeniem serwisu zgodnego z dobrymi zasadami UX designu. Dzięki temu zyskują narzędzie dotarcia do klientów zapewniające im przewagę na rynku.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze

Grupa pasjonatów technologicznych oraz gier komputerowych. W naszych artykułach dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem ze świata informatyki oraz rozrywki cyfrowej.