Strona główna
Nauka
Tutaj jesteś

Czy trudno jest zdać maturę z matematyki?

28 kwietnia, 2024 Czy trudno jest zdać maturę z matematyki


Egzamin maturalny z matematyki to dla wielu maturzystów senny koszmar na jawie – zwłaszcza jeśli przez całą swoją edukację borykali się z trudnościami na tym przedmiocie. Czy jednak faktycznie trudno jest zdać maturę z matematyki?

Matura z matematyki: czy jest tak trudna, jak może się wydawać?

Obowiązkowa matura z matematyki na poziomie podstawowym została przywrócona w 2011 r.; tym samym od tego czasu maturzyści, którym zależy na uzyskaniu świadectwa dojrzałości, muszą nie tylko podejść do podstawowej matury z matematyki, ale też zdobyć co najmniej 30 proc. punktów, by zdać egzamin

Czy to trudne zadanie, zwłaszcza dla osób, które nie wiążą swojej przyszłości z kierunkami ścisłymi i które zawsze miały problemy z rozwiązaniem zadań matematycznych? Niekoniecznie – kluczem jest z pewnością opracowanie własnego systemu nauki, z uwzględnieniem swoich słabych stron. Przede wszystkim zaś, maturzysta powinien postawić na regularne powtórki (podobnie zresztą jak w przypadku każdego przedmiotu, który będzie zdawać na maturze). 

Na samym początku warto opracować plan powtórek, czyli wylistować zagadnienia, które należy przestudiować dokładniej. Można w tym celu posiłkować się podręcznikami dla uczniów szkół średnich oraz informacjami zawartymi na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. CKE publikuje co roku informatory maturalne, w których wskazuje aktualny zakres wiedzy, którą muszą przyswoić uczniowie podchodzący do egzaminu maturalnego. Plan powtórek, opracowany na tej podstawie, powinien być jednak realistyczny; maturzysta nie może zakładać, że powtórzy cały wymagany materiał w miesiąc lub dwa. Ważne, by w każdym tygodniu uczeń powtarzał inne zagadnienia, a przede wszystkim – by pamiętał o systematyczności i regularnej pracy. 

Rozwiązywanie arkuszy maturalnych kluczem do sukcesu

Ogromną pomocą w przygotowaniach do matury z matematyki będą z pewnością arkusze maturalne z poprzednich lat. Wielu nauczycieli rozwiązuje je zresztą razem z uczniami; dzięki temu maturzyści mogą zapoznać się z konstrukcją egzaminu i oswoić się z przykładowymi zadaniami. Warto pamiętać, że egzaminy maturalne (z każdego przedmiotu) są oparte na pewnych schematach; maturzyści zawsze mogą spodziewać się określonych grup zadań, w których należy dokonać określonych czynności (czasem jest to jedynie zakreślenie odpowiedzi, czasem – rozpisanie, krok po kroku, rozwiązania zadania). Rozwiązywanie arkuszy maturalnych ćwiczy zatem w maturzystach umiejętność dopasowywania odpowiedzi do klucza, według którego później komisja sprawdza egzamin.

Jeśli w danej szkole nauczyciel nie rozwiązuje arkuszy razem z uczniami, maturzysta może samodzielnie znaleźć szczegółowo opracowane rozwiązania na kanałach edukacyjnych w internecie. Dobrym pomysłem jest też wspólna nauka z koleżanką lub kolegą z klasy.

Matura z matematyki – dowiedz się więcej

Matura z matematyki na poziomie podstawowym: podsumowanie

Maturzyści, którzy obawiają się obowiązkowej matury z matematyki, muszą pamiętać, że uzyskanie 30 proc. punktów nie jest trudne. Próg został skonstruowany w taki sposób, by każdy uczeń, który nabył chociaż podstawową wiedzę z tego przedmiotu, był w stanie zdać egzamin maturalny. Podstawą jest zatem dobrze ułożony plan, systematyczność w nauce i rozwiązywanie arkuszy maturalnych. Na lekcjach maturzyści powinni natomiast zgłaszać swoim nauczycielom matematyki problemy ze zrozumieniem określonego zagadnienia, tak, by uniknąć ewentualnych zaległości.  

Artykuł sponsorowany

Redakcja powerplay.com.pl

Grupa pasjonatów technologicznych oraz gier komputerowych. W naszych artykułach dzielimy się wiedzą oraz doświadczeniem ze świata informatyki oraz rozrywki cyfrowej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Bezpłatne szkoły dla dorosłych
Jakie są zasady korzystania z narzędzi statystycznych?
Jakie są zasady rządzące ruchem jednostajnym?

Jesteś zainteresowany reklamą?